Blog

blog prawny

Dlaczego warto przekształcić prowadzoną jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością ? 

W pierwszej kolejności z uwagi na zmniejszenie ryzyka związanego z prowadzoną działalnością. Po drugie także dla ugruntowania swojej pozycji na rynku, zwiększenia kapitału, a także obecnie dla zmniejszenia kosztów prowadzenia działalności związanymi z nowymi regulacjami prawnymi – zmniejszenia obciążeń podatkowych. 
Dodatkowo przekształcenie dotychczas prowadzonej działalności, w przeciwieństwie do zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością od zera pozwala na przejście praw i obowiązków związanych z dotychczas prowadzoną działalnością, w tym wszelkich niezbędnych pozwoleń i koncesji. Spółce przekształconej przysługują bowiem wszystkie prawa i obowiązki przedsiębiorcy przekształcanego. 

Rok 2020 był rokiem wyjątkowym pod każdym względem. W szczególności dla wielu przedsiębiorców, którzy – jak by się wydawało – byli dla nas od zawsze i pewnie na zawsze. Mam tu na myśli restauracje, hotele, kawiarnie a także innych mniejszych i średnich przedsiębiorców. Niejednokrotnie zdarzało się słyszeć w mediach, iż lokal istniejący od 20 lat kończy działalność. No właśnie, czy było to konieczne, a może jednak są inne wyjścia by ratować firmę?

Polacy coraz częściej i śmielej stawiają na samozatrudnienie, pracę w rodzinnych firmach lub zakładanie mikro i małych przedsiębiorstw. Do tego celu najczęściej wybierają oni osobistą działalność gospodarczą. Forma ta ma wiele zalet, które często przesądzają o jej wyborze, takich jak chociażby brak konieczności sporządzania skomplikowanych umów czy posiadania wysokiego kapitału początkowego. Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej napotykało jednak znaczne utrudnienia w przypadku śmierci przedsiębiorcy.  Zazwyczaj w takich sytuacjach dotychczasowa firma przestawała istnieć, a wszelkie umowy ulegały rozwiązaniu.

Aktualnie, problem ten został rozwiązany ustawą z dnia 25 lipca 2018 r., która wprowadza zarząd sukcesyjny. Są to przełomowe rozwiązania dotyczące losów firmy w przypadku śmierci przedsiębiorcy.

Please publish modules in offcanvas position.